To spletno mesto uporablja piškotke, ki izboljšajo vašo izkušnjo.

Več informacij

Izberite nastavitve dostopnosti

Barve

Pisava

Ostalo

Dravograjsko jezero

Dravograjsko jezero je umetno akumulacijsko jezero, ki se nahaja v Sloveniji. Nastalo je med drugo svetovno vojno, zaradi izgradnje hidroelektrarne na reki Dravi. Jez je poleg levega naravnega okljuka še dodatno upočasnil reko, ki je zaradi tega odlagala več usedlin in se spremenila v skoraj stoječo celinsko vodo, od tod tudi ime Dravograjsko jezero.

Dravograjsko jezero je postalo pomemben ekosistem in življenjski prostor številnih rastlinskih in živalskih vrst. Močvirje je bogato z različnimi vrstami rastlin, kot so šaši, trstičje, vrbe (bela, rdeča, siva) in jelše. Ta raznolikost rastlin privablja tudi številne vodne ptice, ki tu najdejo zavetje in prostor za razmnoževanje. Na tem območju je opaziti več kot 150 vrst ptic, med njimi tudi stalno naseljene ptice, ki tu gnezdijo in prezimujejo, ter selivke, ki tu gnezdijo in se pozimi preselijo v toplejše kraje. Med najpogostejšimi vrstami ptic na jezeru so labodi, čaplje in črne lisice, prav tako pa lahko opazimo tudi ptice pevke, kot so trsnica in rakar.

Poleg ptic je jezero dom tudi raznolikemu vodnemu živalstvu. Predstavlja pomembno drstišče za ribe ter življenjski prostor za dvoživke, plazilce, vodne mehkužce in vodne žuželke.

Leta 2013 in 2014 so izvedli premeščanje mulja, kar je razširilo območje otokov v jezeru. Spremljanje teh sprememb omogoča opazovanje vpliva na rast in življenje različnih vrst živali na tem območju. Dravograjsko jezero je zato pomembno za ohranjanje biotske raznovrstnosti in predstavlja dragocen ekosistem v Sloveniji.

Foto: Tomaž Jeseničnik

Dravograjsko Jezero Pohorjeslovenija Toma Jeseninik

Izberite jezik